- News and Events
American Association for the History of Medicine
Council and Committees, 2012–2013
Officers
Nancy Tomes (President), Margaret Humphreys (Vice President), Jodi L. Koste (Secretary), Margaret Marsh (Treasurer), John Eyler (Immediate Past President)
Council (2010–2013): David Barnes, David Jones, Susan Jones, Wendy Kline
Council (2011–2014): Julie Fairman, Richard C. Keller, Elizabeth Watkins, Stephanie Brown-Clark
Council (2012–2015): David Cantor, Jeremy Greene, John Swann, Jacqueline Wolf
NOTE: When the term of a committee member extends beyond 2012–2013, the year in which the appointment terminates is shown in parentheses after the member’s name.
Committee on Annual Meetings
Ted Brown (Chair), Elizabeth Fee, Martin Pernick (2014), Mindy Schwartz (2014), George Weisz, Sarah Tracy (2015), and Jodi Koste, Ex-officio
Clinician-Historians
Carla Keirns (Chair)
Delegate to American Council of Learned Societies
Caroline Hannaway (2015)
Delegate to International Society for the History of Medicine
Andrew Nadel, Alternate: Ynez O’Neill [End Page 671]
Education and Outreach Committee
Laura Hirshbein (Chair), Justin Barr (2014), Kristen Ehrenberger (2014), Richard Kahn, Carla Keirns (2014), Karen Ross (2015), and Heather Prescott (2015)
Estes Prize Committee
Gregory Higby (Chair), Scott Podolsky, Hilary Smith
Finance Committee
William Rothstein (Chair), Jennifer Gunn (2015), Alan Kraut
Garrison Lecture Committee
Joel Howell (Chair), Howard Brody, Sarah Tracy
Lifetime Achievement Award Committee
Judith Walzer Leavitt (Chair), Vicky Hardin, Christopher Crenner
Local Arrangements Committee
Atlanta, 2013: Howard Kushner and W. Clyde Partin
Chicago, 2014: Mindy Schwartz
New Haven, 2015: John Harley Warner
Newsletter
Jodi L. Koste and Joan Echtenkamp Klein, Editors
Nominating Committee
Martin Pernick (Chair), W. Bruce Fye, Arleen Tuchman
Osler Medal Committee
James Hanley (Chair), Dawna Gilchrist, Stephen Inrig, William Summers, Andrea Tone
Pressman-Burroughs Wellcome Award Committee
David Herzberg (Chair), Dennis Doyle (2015), Susan Lawrence (2014)
Program Committee
Susan Reverby (Co-Chair), Anne-Emanuelle Birn (Co-Chair), Sanjoy Bhattacharya, Arlene Keeling, Samuel Roberts, Merlin Chowkwanyun, and David Jones
Publications Committee
Janet Golden (Chair), Scott Podolsky (2016), Arlene Tuchman (2017) [End Page 672]
Shryock Medal Committee
Wendy Kline (Chair), Dea Boster, Jeremy Greene, Chris Hamlin, Monica Green
Welch Medal Committee
Barron Lerner (Chair), Marta Hanson, Ann Carmichael, David Barnes, Charles Rosenberg
Women Historians
Lara Freidenfelds (Chair)
Ad Hoc Committee on Student Affairs
Justin Barr (Chair),Walt Schalick (Faculty Representative)
Ad Hoc Committee on Travel Grants
Tony Kovac (Chair), Deborah Doroshow, Lynda Payne (2014) [End Page 673]