-
Appendix B - Technical Appendix
- W.E. Upjohn Institute
- Chapter
- Additional Information
Appendix B Technical Appendix 127 128 Table B.1 Construction of the Random Sample of Projects from Tables 3.1 and 3.2: Phase II Projects (11,214 in total) for All Agencies, 1992–2001 Data reduction process DoD NIH NASA DOE NSF Total Phase II projects, 1992–2001 5,650 2,497 1,488 808 771 Total Phase II projects for firms with 1 project 1,048 728 254 136 204 Surveyed Phase II projects for firms with 1 project 1,047 728 254 136 204 Did not respond 809 540 212 96 139 Did respond 238 188 42 40 65 Randomly sampled 1,047 728 254 136 204 Sample weight 1.00a 1.00b 1.00c 1.00d 1.00e Total Phase II projects for firms with 2 projects 651 399 159 86 83 Surveyed Phase II projects for firms with 2 projects 622 395 155 85 82 Did not respond 470 285 127 62 57 Did respond 152 110 28 23 25 Randomly sampled 622 395 155 85 82 Sample weight 1.05f 1.01g 1.03h 1.01i 1.01j Total Phase II projects for firms with > 2 projects 3,951 1,370 1,075 586 484 Surveyed Phase II projects for firms with > 2 projects 1,386 555 370 218 171 Did not respond 856 357 259 124 99 Did respond 530 198 111 94 72 Randomly sampled 1,357k 554l 366m 215n 170o Sample weight 2.91p 2.47q 2.94r 2.73s 2.85t [54.152.77.92] Project MUSE (2024-03-28 19:24 GMT) 129 NOTES: Total DoD projects = 1,048 + 651 + 3,951 = 5,650. Total DoD surveyed = 1,047 + 622 + 1,386 = 3,055. Total DoD randomly surveyed = 1,047 + 622 + 1,386 – 29 = 3026. The 238 + 152 + 530 = 920 responses minus the 29 cases added to the sample = 891 responses from the random sample. Total NIH projects = 728 + 399 + 1,370 = 2,497. Total NIH surveyed = 728 + 395 + 555 = 1,678. Total NIH randomly surveyed = 728 + 395 + 554 = 1,677. The 188 + 110 + 198 = 496 responses minus the 1 case added to the sample = 495 responses from the random sample. Total NASA projects = 254 + 159 + 1,075 = 1,488. Total NASA surveyed = 254 + 155 + 370 = 779. Total NASA randomly surveyed = 254 + 155 + 366 = 775. The 42 + 28 + 111 = 181 responses minus the 4 cases added to the sample = 177 responses from the random sample. Total DOE projects = 136 + 86 + 586 = 808. Total DOE surveyed = 136 + 85 + 218 = 439. Total DOE randomly surveyed = 136 + 85 + 215 = 436. The 40 + 23 + 94 = 157 responses minus the 3 cases added to the sample = 154 responses from the random sample. Total NSF projects = 204 + 83 + 484 = 771. Total NSF surveyed = 204 + 82 + 171 = 457. Total NSF randomly surveyed = 204 + 82 + 170 = 456. The 65 + 25 + 72 = 162 responses minus the 1 case added to the sample = 161 responses from the random sample. a 1,047/1,048 = 0.9990, and 1/0.9990 = 1.00. b 728/728 = 1, and 1/1 = 1. c 254/254 = 1, and 1/1 = 1. d 136/136 = 1, and 1/1 = 1. e 204/204 = 1, and 1/1 = 1. f 622/651 = 0.9555, and 1/0.955 = 1.05. g 395/399 = 0.9900, and 1/0.9900 = 1.01. h 155/159 = 0.9748, and 1/0.9748 = 1.03. (continued) 130 i 85/86 = 0.9884, and 1/0.9884 = 1.01. j 82/83 = 0.9880, and 1/0.9880 = 1.01. k After taking the random sample, 5 projects were added to the sample at the request of the firms receiving the awards, and then 24 projects were added by the NRC research team to ensure that known “big successes” (over $10 million in sales and subsequent investments) were in the sample. Hence, 1,386 − 5 − 24 = 1,357. l After taking the random sample, 1 project was added to the sample at the request of the firm receiving the award. Hence, 555 − 1 = 554. m After taking the random sample, 4 projects were added by the NRC research team to ensure that known “big successes” (over $10 million in sales and subsequent investments) were in the sample. Hence, 370 − 4 = 366. n After taking the random sample, 1 project was added to the sample at the request of the firm receiving the award, and then 2 projects were added by the NRC research team to ensure that known...